Co zrobiliście z naszymi ziemiami?

Standard

Grupa hasselandzkich archeologów pod kierownictwem dr Eleonory Pazzur przeszukuje północnowschodnie tereny Cyberii w poszukiwaniu śladów po dawnym Hasselandzie. Jak wiadomo, Solardyjczycy z rozmysłem zniszczyli pradawne zabytki.

archeo

Hasseland stanowił niegdyś 1/3 ziem Cyberii, był jedną z trzech wysp, obok Cymerii – rządzonej niegdyś przez Cymeryjkę – oraz Valtarii, która przez lata kilkakrotnie zmieniała nazwę. Teraz została z tego jedna, z grubsza trójkątna wyspa. Hasselandu nie ma; po Valtarii zostało miasto, po Cymerii – miasteczko, a Libertania jest nie wiadomo czym, bo Valtaria nazywała się kiedyś Libertarią (nie Libertanią).

– Szukamy, ale to ciężka sprawa – mówi dr. Pazzur. – Solardyjczycy używali materiałów wybuchowych do niszczenia całych miejscowości – dodaje.

Niewykluczone, że część wyspy Hasseland znajduje się pod wodą, że Solardyjczycy celowo ją zalali, wybuchami niwelując grunt.

– Chcemy znaleźć katedrę biskupa Łukasza Obranowicza z X w. Czyli zarazem najstarszy i największy gród dawnego Hasselandu – podkreśla dr Pazzur. – To będzie wielkie święto! Czekamy na okręt Królewskiej Marynarki Wojennej, który przywiezie nurków. Niewykluczone, że gród znajduje się w odległości 2 – 3 tys. m. od brzegu.

j.z.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s